وضعیت بازارهای مالی جهان در ۳۰ شهریور

وضعیت بازارهای مالی جهان در ۳۰ شهریور

آخرین قیمت نفت، طلا، ارز، ارزهای رمزنگاری شده و سهام‌های وال استریت و بازار سهام آسیا و اقیانوسیه در معاملات امروز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایبِنا به نقل از سی ان بی سی، تغییرات بازارهای جهانی حاکی از افزایش قیمت نفت و نوسان ارزش سهام‌ها در بازار آسیا و کاهش ارزش سهام ها در وال استریت، ثبات قیمت طلای جهانی و نوسان قیمت‌ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده است که شرح آن در ذیل آمده است:

قیمت نفت 

قیمت نفت در معاملات آسیا بالاتر بود و معاملات آتی نفت خام برنت با ۰.۸۵درصد افزایش به ۷۴.۵۵ دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی نفت خام آمریکا ۰.۹۸درصد افزایش یافت و به ۷۰.۹۸دلار در هر بشکه رسید.

بازار سهام آسیا

در معاملات روز سه شنبه سهام‌های آسیا و اقیانوسیه نوسان داشتند درحالی که سرمایه‌گذاران همچنان بر وضعیت China Ever Grande Group نظارت داشتند. سهام‌های ژاپن پس از تعطیلات دوشنبه و بازگشت به معاملات کاهش یافت.

شاخص نیک کی ۲۲۵در معاملات بعد از ظهر ۱.۷۹درصد کاهش یافت و شاخص تاپیکس ۱.۵۱ درصد کاهش یافت. شاخص هنگ سنگ در هنگ‌کنگ که روز دوشنبه با ترس سرمایه‌گذاران از وضعیت اورگراند، بیش از ۳ درصد کاهش یافت. سهام‌های China Ever Grande Group، ۳.۵۱درصد کاهش یافت، درحالی که شاخص Hang Seng Properties ۱.۵۹درصد افزایش یافت و تا حدی از ضررهای روز دوشنبه برگشت.

روز سه شنبه رویترز به نقل از رسانه‌های محلی گزارش داد که رئیس اورگراند سعی کرده به بازارها را اطمینان دهد که این شرکت مسئولیت‌های خود را در قبال خریداران املاک، سرمایه‌گذاران، شرکا و موسسات مالی انجام خواهد داد. در استرالیا، اس اند پی/ ای اس اکس۲۰۰، ۰.۱۵درصد پیشرفت کرد. ام اس سی آی، گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه ۰.۱۸درصد پایین تر معامله شد. روز سه شنبه بازارهای چین و کره جنوبی به دلیل تعطیلات بسته هستند.

وال استریت

طی شب گذشته، اس اند پی ۵۰۰بدترین روز خود را از ماه می مشاهده کرد و ۱.۷درصد کاهش یافت و به ۴۳۵۷.۷۳ رسید. داوجونز با ۶۱۴.۴۱واحد کاهش به ۳۳۹۷۰.۴۷واحد رسید و نزداک با ۲.۱۹درصد کاهش به ۱۴۷۱۳.۹۰واحد رسید.

ارزها

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از همتایان خود، پس از صعود در اواخر هفته گذشته، در سطح ۹۳.۲۰۱قرار گرفت. ین ژاپن در ۱۰۹.۵۹در هر دلار معامله شد. دلار استرالیا پس از کاهش در هفته گذشته، در ۰.۷۲۷۲دلار تغییر قیمت داد.

قیمت جهانی طلا

روز دوشنبه طلا درحالی افزایش یافت که نگرانی از پرداخت بدهی گروه املاک چینی Evergrande باعث جهشی در دارایی‌های امن شد، اما این رشد با افزایش ارزش دلار در آستانه جلسه سیاست‌گذاری فدرال رزرو آمریکا محدود شد. طلای اسپات با ۰.۵درصد افزایش به ۱۷۶۲دلار و ۶۶سنت در هر اونس رسید. معاملات آتی طلای آمریکا با ۰.۸درصد افزایش به ۱۷۶۵.۴۰دلار رسید.

به گفته یک مقام مسیول: سرمایه گذاران به سرعت به اوراق قرضه هجوم آورده درحالی‌که نگرانی از رشد اورگراند در پیش فرض وجود دارد و باعث کاهش سود اوراق و در پی آن کمک به وضعیت طلا شده است. مردم نسبت به آنچه در چین اتفاق می افتد واکنش نشان می‌دهند اما جلسه این هفته فدرال رزرو نیز مهم است. هر چیزی که نشان دهنده کاهش زودتر سیاست مالی باشد، مورد اجماع نخواهد بود و این به معنای تصحیح چشمگیر قیمت طلا خواهد بود.

طلا به عنوان حفاظی در برابر تورم و کاهش ارزش پول در نظر گرفته می‌شود که احتمالاً در نتیجه محرک های گسترده است. از این رو یک حرکت تند و سختگیرانه از سوی فدرال رزرو، جذابیت طلا را کاهش می‌دهد، درحالی‌که افزایش نرخ بهره، هزینه نگهداری دارایی های بدون سود را نیز افزایش می‌دهد. قیمت هر اونس نقره ۰.۷درصد کاهش یافت و به ۲۲.۲۳دلار رسید که پایین‌ترین سطح از نوامبر ۲۰۲۰است. هر اونس پلاتین ۳.۵درصد کاهش یافت و به ۹۰۸.۵۲دلار رسید، درحالی‌که پالادیوم با ۶.۴درصد کاهش معادل بیشترین مقدار از اواسط ژوئن، به ۱۸۸۸.۲۴دلار رسید.

بازار ارزهای رمزنگاری شده

در بازار ارزهای رمزنگاری شده همزمان با سقوط دارایی‌های پرریسک در سطح جهان، بیت‌کوین تا ۱۰درصد کاهش یافت. روز دوشنبه قیمت بیت‌کوین به شدت کاهش یافت درحالی‌که سرمایه‌گذاران در پی کاهش بازارهای سهام جهانی، ریسک خود را کاهش دادند. در ساعت ۱۱:۱۳صبح به وقت تهران، قیمت بیت‌کوین با ۱.۴۹درصد کاهش به ۴۲۹۰۵.۱۷دلار رسید و اتریوم با  ۰.۰۳درصد افزایش به  ۳۰۳۸.۷۲دلار رسید.

تاریخ درج خبر:سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠ زمان درج خبر:١٣:٠١ شماره خبر:٥٢٩١ تعداد نمایش خبر:17

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: