گسترش فرامرزی یوان چین در سال ۲۰۲۱

گسترش فرامرزی یوان چین در سال ۲۰۲۱

بانک مرکزی چین گفت: پکن پیوسته درحال گسترش فرامرزی یوان در سال ۲۰۲۱است.

به گزارش ایبِنا به نقل از سی ان بی سی، به گفته بانک مرکزی چین، چین درحال برنامه‌ریزی پیوسته و محتاطانه بین‌المللی کردن واحد پول خود، یوان است، که متعهد شده نظارت بر جریان‌های سرمایه فرامرزی را تقویت کرده و از خطرهای سیستمیک جلوگیری کند.

به گفته این تنظیم کننده، انتظار می‌رود که توافق مشارکت اقتصادی جامع منطقه (RCEP) روابط تجاری بین کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه را بیشتر تقویت کرده، بنابراین فرصت‌های بیشتری برای استفاده از یوان در مبادلات متقابل و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

این پیمان در اواخر سال ۲۰۲۰ طی یک اجلاس مجازی انجمن ملل جنوب شرقی آسیا به میزبانی ویتنام منعقد شد. براساس  مبادلات درحال توسعه تجارت کالا با یوآن، دولت چین به دنبال افزایش استفاده از این ارز در تجارت الکترونیکی فرامرزی است.

بانک مرکزی چین افزود: درحال برنامه‌ریزی برای بررسی گزینه‌های بیشتر برای سرمایه‌گذاری و تأمین مالی با یوان است. این تنظیم کننده، مبادله ارزی با سایر کشورها را افزایش داده و زیرساخت مبادله و تسویه را بهبود می بخشد.

به گفته این بانک، پرداخت‌های بین‌المللی انجام شده با ارز بومی در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۲۸.۳۹ تریلیون یوان (۴.۳۹تریلیون دلار) بوده است که نسبت به سال قبل ۴۴.۳درصد افزایش یافته است. با این حال، مبادلات فرا مرزی انجام شده با یوان ۴۶.۲ درصد از کل پرداخت‌های بین‌المللی را به خود اختصاص داده که به بالاترین حد خود رسیده است.

پکن از سال ۲۰۰۹در تلاش است تا نفوذ یوآن را در سراسر جهان گسترش دهد تا وابستگی به دلار آمریکا را در تجارت و سرمایه‌گذاری از بین ببرد و همچنین وضعیت دلار آمریکا به عنوان مهمترین ارز ذخیره جهانی را به چالش بکشد.

تاریخ درج خبر:سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠ زمان درج خبر:٠٩:٠٤ شماره خبر:٥٢٨٦ تعداد نمایش خبر:18

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: