رئیس اتاق تهران:

کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است

کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه کسری بودجه منجر به افزایش پایه پولی و به تبع آن نقدینگی و تورم شده است، گفت: یکنواخت کردن ارز، هدفمند کردن یارانه‌ها و کاهش تورم باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

به گزارش مهر، مسعود خوانساری در بیست و ششمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: در اقتصاد ایران در سال گذشته به صورت جزئی از رکود خارج شدیم و رشد اقتصادی ۱.۲ درصدی داشتیم. طبق آمار مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در فصل اول امسال رشد ۶.۲تا ۷.۴درصدی داشته‌ایم. اگر به همین شکل رشد داشته باشیم وضع بهتر می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: کماکان رشد نقدینگی رو به صعود است و در مرداد رشد نقدینگی به ۳,۹۲۱هزار میلیارد تومان رسیده است. علت اصلی این موضوع نیز کسری بودجه است. طبق گزارش‌ها درآمدها و هزینه‌ها تطابقی ندارند و کمتر از ۵۰درصد درآمدها حاصل شده و دولت از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده کرده است که موجب افزایش پایه پولی و به تبع آن تورم و نقدینگی شده است.

وی ادامه داد: دولت باید از رشد تورم جلوگیری کند زیرا در غیر این صورت نه تنها تورم بیشتر می‌شود بلکه نگرانی‌های نسبت به افزایش شدید قیمت‌ها خواهیم داشت.

پرداخت ۹۶۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ۱۰سال

خوانساری گفت: آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یارانه انرژی پرداختی از سوی دولت در سال را ۶۳میلیارد دلار اعلام کرده است درحالیکه طبق اعلام سازمان جهانی آژانس بین‌المللی انرژی از سال ۲۰۱۰تا سال ۲۰۲۰دولت‌ها در ایران ۹۶۶میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت کرده‌اند که سالی ۹۸میلیارد دلار می‌شود.

وی افزود: منتهی اگر عدد ۶۳میلیارد دلار آقای میرکاظمی را در نظر بگیریم، یعنی سالانه به هر نفر ۱۹میلیون تومان تعلق می‌گیرد. اگر این ارقام به صورت هدفمند پرداخت می‌شد نه تنها به اقشار آسیب پذیر صدمه‌ای وارد نمی‌شد بلکه اقتصاد هم به حرکت می‌افتاد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دهک‌های بالای درآمدی بیشترین نفع را از یارانه‌ها می‌برند، گفت: دهک‌های پایین درآمدی از یارانه بنزین ۱.۶درصد بهره می‌برند درحالی‌که دهک‌های بالای درآمدی ۲۴.۸ درصد استفاده می‌کنند. در اکثر یارانه‌ها دهک‌های بالای درآمدی سود می‌برند.

وی افزود: اثرات این موضوع نه تنها منجر به افزایش روزافزون اختلاف طبقاتی می‌شود و آثاری در رفاه اجتماعی ندارد بلکه باعث می‌شود با تغییراتی که روی قیمت‌ها اعمال می‌شود امکان آزادسازی قیمت‌ها را نداشته باشیم و به دنبال آن زمینه‌های قاچاق محصولات تولیدی به خارج از کشور را فراهم شود.

۳ مأموریت اقتصادی دولت

خوانساری ادامه داد: از سویی دیگر نیز همچنان شاهد حضور ارز ترجیحی در اقتصاد ایران هستیم. امیدواریم دولت هر چه سریع‌تر نسبت به یکنواخت کردن ارز اقدام کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: دولت باید دو موضوع هدفمندی کردن یارانه‌ها و حذف ارزهای چند نرخی را در دستور کار قرار دهد. همچنین انتظار می‌رود هدف اول وزرای اقتصادی دولت کاهش تورم باشد.

تاریخ درج خبر:سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠ زمان درج خبر:٠٨:٤٤ شماره خبر:٥٢٨٥ تعداد نمایش خبر:16

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: