صعود نفت در آستانه وقوع یک طوفان دیگر

صعود نفت در آستانه وقوع یک طوفان دیگر

صعود نفت در آستانه وقوع یک طوفان دیگر

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه به دلیل نگرانی از وقوع یک طوفان دیگر که تولید نفت در تگزاس را ممکن است فلج کند، به بالاترین حد در شش هفته اخیر صعود کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۴۰سنت معادل ۰.۵درصد افزایش، به ۷۳دلار و ۹۱سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترنت با ۴۵سنت معادل ۰.۶درصد افزایش، به ۷۰دلار و ۹۰سنت در هر بشکه رسید.

قیمتهای نفت برای سومین روز متوالی صعود کرده‌اند و نفت برنت اوایل معاملات به بالاترین حد از دوم اوت به این طرف رسید. نفت برنت روز دوشنبه ۰.۸درصد و شاخص نفت آمریکا ۱.۱درصد صعود کرده بود.

تخلیه سکوهای نفتی خلیج مکزیکو با مهیا شدن برای طوفان گرمسیری نیکلاس از روز دوشنبه آغاز شده است. این طوفان با بادهایی با سرعت ۱۱۰کیلومتر در ساعت به سمت سواحل تگزاس حرکت می‌کند درحالی که تگزاس و لوییزیانا پس از وقوع توفند آیدا هنوز کاملا احیا نشده اند.

ساتورو یوشیدا، تحلیلگر کالای شرکت راکوتن سکیوریتیز گفت: سرمایه‌گذاران نگران هستند که نیکلاس باعث مختل شدن بیشتر فعالیت منطقه گلف کاست خواهد شد آن هم درست زمانی که آنها تلاش می‌کنند ارزیابی کنند تولید نفت از دست رفته پس از وقوع آیدا چه زمانی احیا می‌شود.

بیش از ۴۰درصد از تولید نفت و گاز خلیج مکزیکوی آمریکا تا روز دوشنبه پس از دو هفته از وقوع آیدا متوقف مانده است.

عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، نگرانی از مختل شدن تولید نفت در لیبی بود. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد فعالیت‌های بارگیری در پایانه‌های نفتی ال سدر و راس لانوف پس از توقف یک روزه در جمعه ازسرگرفته شد اما یک مهندس در بندر حریقا گفت: این بندر همچنان به وسیله معترضان مسدود مانده است.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیرکل شرکت تحقیقاتی نیسان سکیوریتیز پیش‌بینی کرد صعود قیمت‌ها موقتی باشد زیرا فصل رانندگی تابستانی آمریکا به پایان رسیده و پتانسیل افزایش عرضه از برداشت برنامه ریزی شده نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا و چین و همچنین ازسرگیری احتمالی صادرات نفت ایران وجود دارد.

دولت آمریکا تحت برنامه‌ای برای تامین مالی بودجه فدرال، موافقت کرده است نفت از ذخایر استراتژیک به هشت شرکت شامل اکسون موبیل و شورون بفروشد.

به گفته معامله گران، برنامه چین برای برداشت نفت از ذخایر استراتژیک هم می تواند عرضه موجود در دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان را افزایش دهد.

امیدها به دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و غرب پس از توافق روز یکشنبه میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران درباره به روزرسانی تجهیزات کنترل آژانس برانگیخته شد.

بر اساس گزارش رویترز، عاملی که به فشارها روی قیمت نفت افزود، پیش‌بینی رشد تولید در هفت منطقه بزرگ نفت شیل آمریکا بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد تولید هفت منطقه بزرگ نفت شیل در اکتبر ۶۶هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۸.۱میلیون بشکه در روز می‌رسد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰خواهد بود.

تاریخ درج خبر:سه شنبه ٢٣ شهريور ١٤٠٠ زمان درج خبر:١٢:١٩ شماره خبر:٥٢٤٨ تعداد نمایش خبر:15

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: