قیمت نفت بیش از ۲ درصد افزایش یافت

قیمت نفت بیش از ۲ درصد افزایش یافت

در آستانه نشست اوپک و در بحبوحه نگرانی‌ها از شیوع سویه اومیکرون، قیمت نفت بیش از ۲درصد افزایش یافت.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، روز چهارشنبه قیمت نفت بیش از ۲درصد افزایش یافت و بخشی از ضررهای قبل را جبران کرد، درحالی که تولیدکنندگان بزرگ در مورد تهدید تقاضای سوخت توسط سویه اومیکرون، بحث می‌کردند. امروز ساعت ۸:۳۴صبح به وقت تهران بهای معاملات آتی نفت خام برنت پس از افت ۳.۹درصدی روز سه شنبه، ۱.۹۰دلار یا ۲.۷درصد افزایش یافت و به ۷۱.۱۳دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) پس از افت ۵.۴درصدی روز سه شنبه، ۱.۷۱دلار یا ۲.۶درصد افزایش یافت و به ۶۷.۸۹دلار در هر بشکه رسید.

روز چهارشنبه اوپک پس از ساعت ۴:۳۰عصر به وقت تهران و پیش از جلسه روز پنجشنبه اوپک پلاس، تشکیل جلسه می‌دهد. درحالی که برخی از تحلیلگران انتظار دارند که اوپک پلاس برنامه‌های اضافه کردن ۴۰۰هزار بشکه در روز عرضه خود را در ماه ژانویه را با توجه به ضربه احتمالی محدودیت‌های سفر به تقاضا به منظور مهار گسترش سویه اومیکرون متوقف کند، چندین مسیول اوپک پلاس گفته‌اند که نیازی به تغییر نیست.

به گفته یک متخصص، از آنجایی که ایالات متحده و سایر کشورها در مورد آزادسازی ذخایر اضطراری برای کنترل قیمت توافق کردند، همچنین از آنجایی که قیمت ها قبلاً از ۸۵دلار در هر بشکه به نزدیک به ۷۰دلار رسیده است، ممکن است اوپک پلاس استراتژی خود را بازبینی کند.

با توجه به سویه جدید ویروس کرونا و تأثیر آن بر تقاضای جهانی، به ویژه در بخش ترددهای هوایی، احتمال آن بازبینی وجود دارد. حتی اگر اوپک پلاس موافقت کند که افزایش عرضه برنامه ریزی شده خود را در ژانویه ادامه دهد، ممکن است برای تولیدکنندگان محل مناقشه باشد. نظرسنجی رویترز نشان داد که اوپک در ماه نوامبر ۲۷.۷۴میلیون بشکه در روز تولید کرده که ۲۲۰هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل بیشتر بوده، اما این میزان کمتر از ۲۵۴هزار بشکه افزایش مجاز برای اعضای اوپک براساس توافق اوپک پلاس بود.

به گفته منابع این بازار، درتایید تقاضای نزولی، داده های گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۶نوامبر ۷۴۷هزار بشکه کاهش یافت که کاهشی کمتر از حد انتظار بود. ده تحلیلگر شرکت کننده در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند ذخایر نفت خام حدود ۱.۲میلیون بشکه کاهش یابد.

تاریخ درج خبر:چهارشنبه ١٠ آذر ١٤٠٠ زمان درج خبر:٠٩:٤٦ شماره خبر:٥٧٣٠ تعداد نمایش خبر:84

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: